Többször megjártuk Törökországot . A gasztronómiájukról csak és kizárólag legekben beszélhetünk, engem elvarázsolt a tudásuk, és igyekeztem minél több fortélyt ellesni, megtanulni Tőlük. Több receptet török nyelvről fordítottam, mindegyik étel a család kedvence lett. Aki evett már gözlemét az megerősíthet engem, hogy ha egyszer kóstoltad akkor örök szerelemmé válhat és a következő utazás első célpontja a “gözlemés néni” lesz 🙂 sokszor megnéztem hogyan készítik, levideóztam a technikát, néhány szót váltottunk róla, végigkóstoltam többféle töltelékkel és nem volt nap , hogy nem ettünk volna 1x-2x-3x…. belőle 🙂 A tészta receptjét egy Manavgatban élő kedves ismerősömtől kaptam, nagyon hálás vagyok érte, mert most már itthon is elkészíthetem ezt a finomságot, persze a tenger morajlása hiányzik mellé, de amíg begépeltem a receptet elfogyott egy sajtos és egy marhahúsos egész gözleme…. 😀
Hozzávalók : a tésztához : 40 deka liszt, 3,5 deka puha vaj, egy csapott evőkanál só, 2 deka friss , vagy 5 gramm instant élesztő, 6 deka zsír-vagy kb. 3 teáskanálnyi olivaolaj ( nekem tiltott a növényi olaj azért csináltam zsírral ) , 1 teáskanálnyi cukor, 1,8-2 dl langyos víz.
Töltelékhez : Nálam kétféle töltelék készült: egy marhahúsos és egy sajtos-petrezselymes. A marhahúsosat a következőképpen készítettem el: 1 fej vöröshagymát zsíron megpároltam, hozzáadtam a 25 deka darált marhahúst, borsoztam, egy csipet majorannát szórtam rá és sóztam, majd alaposan átpirítottam. A másik töltelék : 1 doboz 200 grammos cottage cheese natúr, egy csokor friss petrezselyemzöld, 6-8 szál snidling. A petrezselyemzöldet és a snidlinget apróra vágjuk és elkeverjük a cottage cheessel. A cottage cheese-t feta sajttal is kiválthatjuk. De készülhet bele spenótos töltelék is, vagy csak simán is sülhet.
A hozzávalókból sima, rugalmas tésztát dagasztunk, majd lisztezett tálban kelesztjük. Félidőben kissé átgyúrjuk a tésztát majd a duplájára kelesztjük. Ezután lisztezett deszkán darabokra vágjuk- ez attól függ hány darab lesz, hogy mekkora serpenyőben tudjuk aztán megsütni, de kb olyan 8-10 darab is kijöhet. Mikor feldaraboltuk, gombócokat formázunk belőlük és egyenként lisztezett felületen jó vékonyra sodorjuk. Szépen ki lehet nyújtani mert a tészta jó ruganyos és dolgozható lesz. Amikor kisodortuk vékonyra, akkor nem túl gazdagon megszórjuk a kívánt feltét valamelyikével és kettéhajtjuk, majd a széleit lenyomkodjuk és az ujjainkkal óvatosan a közepét is. Egy teflonos vagy öntöttvas serpenyőt egy mozdulattal olivaolajjal vagy zsírral átkenünk , felforrósítunk és a félbehajtott gözlemét szép pirosodóra sütjük, először az egyik oldalát, majd átfordítva a másikat is. Közepes lángon sütöttem, ropogós lett és nagyon finom 🙂 Ha megsült át lehet kenni óvatosan olivaolajjal . Tálaláskor ketté, majd újra ketté vágtam.